Notizie

07/05/2025

U Puli otvoren Park grada Ljviva

U Puli je danas svečano otvoren Park grada Ljviva uz prisustvo gradonačelnika Ljviva Andrija Sadovog i ukrajinske delegacije, kao i uz nazočnost velikog broja veleposlanika zemalja članica Europske unije akreditiranih u Hrvatskoj te drugih visokih gostiju, dok je izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića bio državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja gospodin Darko Nekić.

„Ovaj događaj ima veliko simboličko značenje, dva dana uoči Dana Europe, a točno dvije godine otkako smo ispred gradske vijećnice u Ljvivu nas dvojica gradonačelnika podizali zastavu Europske unije uz taktove Ode radosti. Zahvaljujem zato onim europskim veleposlanicima koji su iz Zagreba došli danas u Pulu i odazvali se našem pozivu kako bismo pokazali da smo usprkos teškim vremenima i brojnim izazovima ujedinjeni oko europskih vrijednosti i u podršci ukrajinskom narodu. Uz predstavnike veleposlanstva Ukrajine, danas su ovdje s nama veleposlanici Litve, Slovačke, Češke, Grčke, Finske i Nizozemske i Velike Britanije. Tu su i zamjenici šefova misija iz Švedske, Danske, Slovenije, Rumunjske, Austrije, Poljske kao i neki od počasnih konzula spomenutih zemalja koji pokrivaju Istru i Pulu. Posebna zahvala izaslaniku predsjednika Vlade, državnom tajniku u Ministarstvu hrvatskih branitelja gospodinu Darku Nekiću. Svi vi koji ste danas ovdje u ovim teškim i izazovnim vremenima, kada se stubokom mijenjaju geopolitička slika Europe i svijeta, kao i postulati međunarodnih odnosa, dokazujete da ujedinjena Europa doista stoji uz Ukrajinu“, uvodno je kazao gradonačelnik Filip Zoričić potom se osvrnuvši na povijesne veze Pule i Ljviva koje sežu još od 1804. godine.

„U četiri godine proteklog mandata uspjeli u gradu koji broji samo 52 tisuće stanovnika otvoriti dva parka s jakom simboličkom, humanističkom i univerzalnom porukom, a koja uvelike nadilazi značaj Pule – Park Anne Frank i Park grada Ljviva. Po tome smo jedinstveni u Hrvatskoj. Dokaz je to da djelujemo lokalno, a mislimo globalno“, riječi su kojima je svoj govor zaključio gradonačelnik Zoričić.

Nakon gradonačelnika Zoričića prisutnima se obratio gradonačelnik Ljviva Andrij Sadovi.

„Prije svega vam želim zahvaliti na potpori. Hvala vam što podržavate grad Ljviv i Ukrajinu. Situacija u Ukrajini je trenutno vrlo teška, ali suradnja s Hrvatskom i zemljama Europe, daje nam nadu u svijetlu budućnost. Sjećam se kada je prije dvije godine gradonačelnik Zoričić bio u posjetu Ljvivu gdje smo zajedno, u teškim okolnostima, obilježili Dan Europe. Dvije godine kasnije, nalazimo se ovdje u Puli kako bismo zajedno otvorili Park grada Ljviva i to nam puno znači“, poručio je gradonačelnik Sadovi potom se osvrnuvši na veliki značaj rehabilitacije ratnih veterana iz Ukrajine koji se oporavljaju u Hrvatskoj i dobivaju šansu za novi početak.

„Umjetnost je pronaći način da podržite nekoga kome je to potrebno. To je napravio gradonačelnik grada Pule Filip Zoričić, to je učinila zajednica grada Pule. Otvaranje Parka grada Ljviva u Puli tijekom ukrajinske borbe za slobodu povijesni je događaj. Ukrajina nesalomljivo stoji jer je podržava slobodni svijet. Ljviv je i dalje grad slobode, jer Pula, kao i deseci slobodnih gradova diljem svijeta, stoji uz Ljviv. Hvala pulskoj zajednici na podršci Ukrajincima i Ukrajini! Hvala Republici Hrvatskoj na podršci Ukrajini!“, poručio je predstavnik Veleposlanstva Ukrajine u Republici Hrvatskoj Dmytro Horban.

Državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja gospodin Darko Nekić pozdravio je okupljene u ime predsjednika Vlade gospodina Andreja Plenkovića.

„Čast mi je danas biti s vama ovdje. Ovdje u srcu Pule, u zajedništvu, u ovom parku koji ne povezuje samo dva prijateljska grada, već i dvije zemlje i dva naroda. Hrvati nikada nisu zaboravili da je Ukrajina bila prva država članica Ujedinjenih naroda koja je priznala Hrvatsku. Mislili smo da nikada neće doći vrijeme da se taj dug koji imamo prema Ukrajini treba vratiti. Nažalost, zbog ruske agresije na Ukrajinu, došli je vrijeme da se Ukrajini odužimo“, kazao je državni tajnik Nekić nadodavši kako se ovoga trenutka u Hrvatskoj nalazi gotovo 30 tisuća Ukrajinaca koji su nažalost morali napustiti svoj dom.

U programu svečanosti sudjelovao je KUD Matko Brajša Rašan iz Pule, predsjednica kulturno-umjetničkog društva Ukrajinaca u Istri "Vatra" Olesja Rusinova, ukrajinski dječji kazališni studio u Puli pod vodstvom Svitlane Rusinove te glazbenica iz Ljviva Marianna ILkiv koja trenutno živi i djeluje u Gospiću.

Pri kraju svečanosti gradonačelnici Pule i Ljviva simbolično su položili zemlju na novozasađena stabla dviju lipa, stabla koje simbolizira slavensko zajedništvo i prosperitet, nakon čega je otkrivena ploča Parka grada Ljviva. U Parku je ujedno otvorena i izložba fotografija koju je delegacija iz Ljviva donijela u Pulu, a koja prikazuje način kako se grad Ljviv trenutno nosi s ratnim prilikama.

Naime, upravo je Ukrajina 11. prosinca 1991. bila prva država članica UN-a koja je priznala neovisnu i slobodnu Hrvatsku. Prije toga to su učinile samo dvije države, Slovenija i Litva, ali one u tom trenutku još nisu bile primljene u Ujedinjene narode. Otvaranjem ovoga parka u samom središtu Pule, iz male Pule u znak solidarnosti s prijateljskim ukrajinskim narodom, šalje se velika i univerzalna poruku mira.

Kada se radi o samom imenu Parka, Povjerenstvo za standardizaciju geografskih imena, nakon posebne stručne analize, dalo je mišljenje o njemu. Naime, pisanje ukrajinskih imena, imena iz jezika koji se izvorno pišu ćirilicom, u hrvatskoj ortografiji osobito je intenzivno proučavano tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. U hrvatskom standardnom jeziku grad kojemu danas posvećujemo park zapisuje se kao Lavov i Ljviv. Ti su likovi potvrđeni u relevantnim izvorima u kojima se navode imena, a to su Hrvatski pravopis (2013.), Hrvatska enciklopedija te publikacija Hrvatski egzonimi. Lik Lavov preporučen je prema tradicijskom načelu i načelu proširenosti u praksi, a lik Ljviv prema načelu sustavnosti na temelju kojega se u hrvatskom jeziku preporučuje sva ukrajinska imena zapisivati prema ukrajinskom izgovoru odnosno prema transfonemizacijskim pravilima koja vrijede za prenošenje ukrajinske ćirilice, a ne preko jezika posrednika. Iako se iz tradicijskih razloga i proširenosti dopušta i lik Lavov, nastao prilagodbom prema ruskom izgovoru, u skladu s navedenom preporukom Povjerenstva, prema načelu sustavnosti u suvremenoj se standardnojezičnoj uporabi prednost daje liku Ljviv. U ovom konkretnom slučaju, s obzirom na kontekst i motiv imenovanja ovog parka prema imenu ukrajinskog grada, Povjerenstvo smatra da bi se iskazivanje pijeteta borbi ukrajinskoga naroda za slobodu vjerodostojnije iskazivalo uporabom lika Ljviv, nastaloga prema ukrajinskome liku.