Novosti

16/05/2025

Obilježen Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama i 20 godina rada Centra za inkluziju

Danas, 16. svibnja 2025., u Vodnjanu, u prostoru Infobipa Quantum, održano je ovogodišnje obilježavanje Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama. Događaj su organizirali Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre i Centar za inkluziju i podršku u zajednici, koji je tom prigodom obilježio i 20 godina svojeg djelovanja.

Cilj ove manifestacije bio je podići svijest javnosti o pravima i mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama te naglasiti njihovu ravnopravnu ulogu u zajednici.

Događaju su prisustvovali gradonačelnik Grada Pule Filip Zoričić i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov.

„Čestitam vam 20 godina predanog rada i vaš dan. Moralna je obveza svakog građanina pomoći drugome. Ne smijemo bježati od ljudi, jer ako bježimo od drugih, zapravo bježimo od sebe. Ono što je posebno kod vas jest da tiho i predano radite svoj posao, oplemenjujući društvo u kojem živimo. Prije dvije godine dodijelili smo Centru kuću za organizirano stanovanje Danica, što smatram jednim od najvažnijih događaja u svom mandatu jer sam pritom osjetio dodatnu dimenziju ljudske topline. Život u zajednici je izuzetno važan i mi ćemo vam uvijek biti podrška. No, ono što je još važnije jest srce koje poklanjamo jedni drugima“ izjavio je gradonačelnik Filip Zoričić.

Čestitke povodom dvadesetogodišnjice rada Centra uputio je i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Ivan Vidiš.

Podsjećamo da je Hrvatski sabor 31. ožujka 2017. jednoglasno proglasio 16. svibnja Nacionalnim danom osoba s intelektualnim teškoćama, kako bi se ovoj skupini osoba s invaliditetom zajamčilo pravo na dostojanstven život u zajednici.

U Hrvatskoj brojne udruge na taj dan naglašavaju važnost osnaživanja položaja osoba s intelektualnim teškoćama – kako na lokalnoj, tako i na nacionalnoj razini.

Život u zajednici ne znači samo fizičku prisutnost, već aktivno uključivanje u svakodnevne aktivnosti, njegovanje odnosa s obitelji, susjedima i prijateljima, kao i međusobno poštovanje, empatiju i uvažavanje – bez sažaljenja ili diskriminacije. On podrazumijeva primjenu znanja stečenih tijekom života, ali i otvorenost prema novim iskustvima, emocionalnu povezanost i podršku, osobito u donošenju važnih životnih odluka – bilo da se odnose na zdravlje, zapošljavanje ili druge aspekte svakodnevice.

Također, pravo na rad treba biti dostupno svima, uključujući i osobe koje ne mogu raditi na otvorenom tržištu, već u prilagođenim, zaštićenim uvjetima. Ključno je da se sve usluge za osobe s intelektualnim teškoćama temelje na principima života u zajednici, s ciljem očuvanja obiteljske povezanosti i uključivanja u lokalno okruženje.